Karta czy gotówka ?

Gotówka czy karta ? Co jest lepsze i dlaczego ? Spójrzmy na zalety jednej, jak i drugiej formy płatności.

Zacznijmy od tego co było pierwsze czyli od gotówki. Nie trzeba być historykiem, żeby wiedzieć, iż taka forma płatności jest z nami od kilku setek lat, ale przyjrzyjmy się tej dzisiejszej wersji. Pieniądz w fizycznej formie, jest przydatny w wielu sytuacjach dnia codziennego. Idąc do sklepu, możemy przygotować odpowiednią ilość gotówki, którą chcemy wydać. Mówiąc prościej, mamy kontrolę nad swoimi finansami. Nie licząc tego, widzimy ile pieniędzy nam zostało. Nie musimy sprawdzać konta bankowego na telefonie.

W dzisiejszych czasach, istnieją jeszcze miejsca gdzie, kartą nie zapłacimy. Tyczy się to sklepów prowadzonych przez osoby nieco starsze. Zdarza się, że ów sklep czeka jeszcze na odpowiedni sprzęt w postaci terminala, więc
na razie przyjmuje tylko gotówkę. Nie ma co mówić, jest to, swego rodzaju “zmora” ludzi używających tylko i wyłącznie kart.
A teraz przejdźmy do płatności kartą, bądź telefonem. Jednym z plusów jest to, że mamy dużo miejsca w portfelu. Przez brak gotówki, nie musimy się upierać z niedopinającym się portfelem. Kolejną zaletą jest wygoda. Będą na szybkich zakupach nie myślimy, aby mieć wyliczone pieniądze.

 

Tym samym mając za plecami długą kolejkę ludzi, nie musimy szukać tego brakującego grosika, a tylko przykładamy kartę do terminalu i po sprawie.
Jest to wygoda kiedy podróżujemy. Nie musimy się martwić o to, że nagle zgubimy jakąś kwotę, która jest nam aktualnie potrzebna.
Sama karta daje nam możliwość kupowania rzeczy przez internet, co samo w sobie jest wygodą.
Podsumowując, jedna jak i druga forma płatności jest dobrym wyborem a to jakiej z nich używamy, zależy wyłącznie od nas.