Praca po pandemii COVID-19

Po nastaniu pandemii wirusa COVID-19 sytuacja na rynku pracy w Polsce uległa sporemu pogorszeniu. Jako, że znalezienie stałej pracy jest trudniejsze niż zwykle, wiele osób chętnie podejmie się prac dorywczych.

Gdzie szukać pracy dorywczej?

W niektórych miastach łatwiej o pracę dorywczą niż w innych. Przykładowo praca dorywcza Katowice, Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław – to dość często spotykane hasła w serwisach takich jak OLX. Zatem najlepiej jest szukać dodatkowego źródła dochodów w większych miastach, gdzie po prostu jest więcej potencjalnych nabywców różnych usług. Doskonale sprawdzą się tutaj serwisy internetowe z ogłoszeniami o pracę.

Mniejsze miejscowości

Sytuacja jest nieco gorsza dla osób w małych miejscowościach. Małe miasta i wsie generują zdecydowanie mniej miejsc pracy, niż te większe. Wybawieniem dla osób z mniejszych miejscowości, które niedawno straciły pracę, będzie praca w internecie. Ciągle poszukiwane są osoby, które potrafią pisać. Mogą one znaleźć dodatkowe zlecenia pracując jako tak zwany copywriter czy (jeśli potrafią pisać dłuższe teksty) jako content writer. Również umiejętność graficzne są często poszukiwane, wtedy taka osoba może zostać designerem albo po prostu grafikiem komputerowym.

Jakie branże już nie powrócą po pandemii COVID-19

Jedną z najbardziej zagrożonych branż są wydarzenia, czyli koncerty, festiwale czy konferencje. Osoby pracujące w tych branżach powinny jak najszybciej zacząć myśleć o przebranżowieniu się. Gastronomia również została poważnie okrojona w czasie pandemii, jednak wiele restauracji radzi sobie poprzez realizację zamówień z dowozem. Więc lokale z wierną bazą klientów raczej sobie poradzą. Kolejnym obszarem, gdzie pojawiły się zwolnienia pracownicze, jest szeroko pojęta turystyka. Chociaż możliwe, że ta branża odbije się po wprowadzeniu szczepionek.

Podsumowując w obecnych czasach warto podejmować się każdego zajęcia, które przyniesie jakiekolwiek pieniądze. Nadchodząca przyszłość jest nie pewna, więc nie jest to dobry czas na bycie wybrednym.