Motywacja pracowników regularnie spada w miarę ich stażu pracy. Utrzymanie stałego, wysokiego, poziomu motywacji jest dużym wyzwaniem dla kierowników i osób zarządzających zespołami. Jak do tego podejść, aby motywacja do pracy ciągle nie spadała? Jakie tak naprawdę są sposoby na pobudzenie i utrzymanie motywacji u pracownika? Przeanalizujmy kilka przykładów, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Motywowanie pieniędzmi
Finanse to częsty sposób na podniesienie poziomu motywacji u pracownika. W końcu niewielu z nas by pracowało bez wynagrodzenia, zatem nie ulega wątpliwości, że jest ono istotnym elementem w motywacji pracownika do pracy. Warto wynagrodzenie podnosić w zamian za jakieś zawodowe osiągnięcia. Przykładowo można przed pracownikiem stawiać konkretne, długoterminowe cele i później nagradzać go finansowo za ich osiągnięcie. Ważne jest, aby te cele były do zrealizowania i jednocześnie aby nie były zbyt łatwe do zrealizowania. Czyli poprzeczka stawiana przed pracownikiem nie może być zawieszona ani zbyt wysoko ani zbyt nisko. Jest to istotne, ponieważ i zbyt łatwy, i z byt trudny cel będą mieć efekt odwrotny od tego, na którym nam zależy, czyli zwyczajnie obniżą motywację do pracy. Inne znane metody to premie i prowizje od osiąganych efektów. Tego typu wynagrodzenie stosuje się głównie w zespołach sprzedażowych, gdzie handlowiec otrzymuje prowizję od zamkniętej transakcji.
Motywacja miękka
Kolejnym sposobem na poniesienie motywacji u pracownika jest angażowanie go w coraz bardziej interesujące projekty. Niektóre osoby, zwłaszcza te bardzo ambitne, będą potrzebować, aby były przed nimi stawiane coraz bardziej ambitne wymagania. Zatem dawaj takiemu pracownikowi coraz większe obszary odpowiedzialności, aby w ten sposób uzyskał on poczucie rozwoju. Stanie w miejscu będzie demotywujące dla ambitnych osób, zatem muszą one mieć cały czas poczucie, że idą do przodu i rozwijają swoją karierę. Warto stosować tę technikę motywacyjną, ponieważ nic ona nie kosztuje.