Częste mycie skraca psie życie?

Żyjemy w czasach, gdy coraz większą uwagę przywiązujemy do zachowania czystości nie tylko w zakresie naszego otoczenia, ale również u naszych zwierząt. Wśród społeczeństwa ugruntowało się przekonanie, że dorosłego psa nie trzeba często myć. Jak ma się jednak ta teza do wieku szczenięcego, gdy nieporadny jeszcze młody pies nierzadko brudzi się częściej niż dorosły czworonóg? Czy kąpanie pupila jest zabiegiem zalecanym czy odradzanym? A przede wszystkim, jak często kąpać szczeniaka?

Kwestia zdrowotna

Przy zastanawianiu się nad kwestią zachowania higieny u szczeniaka należy zdać sobie sprawę z tego, że młody pies jest bardziej podatny na przeziębienia. Jego odporność nie jest taka sama jak dorosłego czworonoga. Poza tym jest to czas przyjmowania przez niego szczepień ochronnych. Z tych powodów nie jest to najlepszy okres na wykonywanie jego kąpieli. Owszem, należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie u niego odpowiedniej higieny, ale należy realizować to poprzez podmywanie, a nie kąpanie całego szczeniaka. Kąpiel jest czynnością, przy której zmywana jest ich naturalna ochrona skóry i powinniśmy tego unikać.

Kąpiel jedynie w razie konieczności

Nie ma przeszkód, aby młodego psa wykąpać, ale decyzja ta powinna zapaść jedynie gdy okaże się to niezbędne. Stosując się do tego zalecenia będziemy pewni, że nie szkodzimy niepotrzebnie psu. Częstotliwość należy dopasować indywidualnie do danego czworonoga. Może okazać się bowiem, że jeden pies będzie musiał być kąpany stosunkowo często ze względu na jego zamiłowanie np. do kopania w ziemi, a inny pies z powodzeniem uniknie kąpania przez lata. Sytuacja wygląda dokładnie tak samo ze szczeniakami. Powinniśmy pamiętać, że zbyt często wykonywane kąpiele mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psa i są one zdecydowanie odradzane.