Zaciągając kredyt, kredytobiorca ma możliwość zdecydowania się na dwa różne warianty jego spłaty. Oba warianty znacznie się od siebie różnią, dlatego też warto poznać zalety i wady konkretnych stylów spłat, a także dowiedzieć się czy warto wybrać raty równe czy malejące.
Na czym polegają raty równe?
Raty równe, czyli inaczej raty uśrednione, przez cały okres spłaty pozostają takie same. Ten wariant spłaty jest wybierany najczęściej przez kredytobiorców, ze względu na swoją prostotę. Zapewnia to jasne planowanie domowego budżetu, który pod tym względem, zawsze zostaje taki sam. Drugim powodem jest zapewne to, iż raty równe są w pierwszych latach spłaty zdecydowanie niższe niż te malejące. Należy pamiętać, iż rata równa także może się zmienić, szczególnie kiedy kredyt spłacany jest w przeciągu wielu lat. Zależy to od stopy referencyjnej, która w ciągu lat zmienia się i wpływa na wysokość rat kredytów.
Wady i zalety rat malejących
Ten rodzaj rat, tak jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, iż w przeciągu spłaty kredytu raty obniżają się. Raty malejące warto wybrać, jeżeli kredytobiorca jest w stanie spłacać na początku stosunkowo wysokie raty, które mogą być odczuwalne, szczególnie dla osób młodych. Inną konkretną różnicą jest fakt, iż w przypadku rat malejących, zawsze spłacana jest taka sama wysokość części kapitałowej, natomiast zmieniają się wysokości części odsetkowej. W przypadku wyboru rat malejących szacuje się, iż całkowity koszt kredytu będzie niższy, niż w przypadku zdecydowania się na raty równe. Kredyt z rozłożeniem na raty malejące jest trudniej dostać, ze względu na wysokość pierwszych zobowiązań.
Na jakie raty się zdecydować?
Oba warianty mają swoje wady i zalety, a decyzja o wyborze czy wybrać raty równe czy malejące, powinna być oparta o indywidualne potrzeby i zdolności do spłaty. Raty równe będą zdecydowanie lepsze w przypadku osób, którym zależy na ustabilizowaniu swoich finansów, a także osób, które posiadają niższą zdolność kredytową. Raty malejące zaś odpowiednie będą dla tych, którym zależy na niższym koszcie całkowitym pożyczki, a także dla osób, które planują wcześniejszą spłatę.