Samo pisanie bezwzrokowe nie wystarczy, by efektywnie pracować na komputerze. Niewłaściwe przystosowane stanowisko pracy będzie skutkowało zaburzającą koncentrację niewygodą oraz pokusą oderwania się od pracy pod dowolnym pretekstem. Zapraszamy do poradnika, dzięki któremu zmaksymalizujesz efekty korzystania z szybkiego pisania.
Rola oświetlenia
Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze wymaga przeniesienia wzroku na monitor. Warto zatem zadbać o jego przejrzystość, by nie przemęczyć wzroku. Istotną kwestią jest oświetlenie miejsca pracy. Nasze stanowisko powinno być odwrócone tyłem do światła, by zapobiec odbijaniu się światła od matrycy.
Ponadto światło powinno padać na monitor pod kątem trzydziestu stopni. W ten sposób unikamy olśnień skutkujących dodatkowym obciążeniem wzroku.
Przygotowanie biurka
Do efektywnej pracy najlepsze jest biurko o fakturze matowej, półmatowej lub jasnej. W ten sposób nie dochodzi do olśnień, czyli niekorzystnego odbijania światła prowadzącego do kolejnych utrudnień w widzeniu.
Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli oprócz poprawnego ułożenia palców poprawnie ułożymy całe ręce. W ten sposób unikniemy wymagającego przerwania pracy uczucia niewygody. W przypadku biurek z wysuwanym blatem optymalne jest oparcie ramion o podłokietniki tak, aby powstał kąt prosty. Klawiatura powinna być oddalona od krawędzi blatu 5 do 10 cm, by można było swobodnie ułożyć dłonie.
Usunięcie rozpraszaczy
Na biurku powinny znajdować się jedynie rzeczy niezbędne do pracy – monitor, klawiatura, myszka, ewentualnie dokumenty. Telefony, wszelkie jaskrawe przedmioty powinny znajdować się poza zasięgiem wzroku, by nie powodować pokusy oderwania się od pracy na długie minuty.
Jak widać, sama umiejętność wydajnego pisania nie jest gwarancją sukcesu. Prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy zmaksymalizuje efekty stosowania tej metody. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi oraz kursowi szybkiego pisania osiągniesz niesamowite efekty w swojej pracy.